sobota, 28 marca 2015

Popołudnia z klasyką - "Przygoda Stasia" Bolesław Prus

Nieco starszy Staś i Kurta? :) [źródło]

W tym semestrze diametralnie zmieniło się moje postrzeganie Prusa. Wcześniej byłam pewna, że nie polubię jego twórczości, a teraz sięgam po nią z przyjemnością i coraz większą pewnością, że utwór będzie mi odpowiadać!

„Czy jej własny byt nie jest tylko odbiciem się wszystkiego ,co widzi i słyszy dokoła, jak te obrazy drzew i nieba, które odbijają się na falach stawu?...”

Takie rozmyślania snuje młoda kobieta, która wkrótce staje się mamą głównego bohatera, Stasia, półtorarocznego dziecka. Już samo to jest zabiegiem, który przykuwa uwagę. No bo kto (tym bardziej w „zamierzchłych czasach”) pisałby o dziecku? W dodatku tak małym? Co ono właściwie może robić? Ano może…

„Po ciężkiej pracy i kilkumiesięcznych doświadczeniach doszedł Staś do wielkich rezultatów. Udało mu się uchwycić różnicę między swoją nogą a krawędzią kołyski.”

Uwielbiam poczucie humoru Prusa i nie sądziłam, że kiedykolwiek to napiszę. W dodatku czyta się go naprawdę zaskakująco lekko. Co dla mnie ważne, autor nie moralizuje, tylko pozostawia ocenę sytuacji czytelnikowi. Podoba mi się też, że zwrócił uwagę na dzieci, które w jego epoce nie do końca były traktowane jak pełnoprawni ludzie… Prus zaś na samym początku pisze, że są to obywatele, których dorośli „przezywają dziećmi”. Nauka poprzez żartobliwy ton? Jak dla mnie idealne połączenie.

Przygoda Stasia to nie tylko etap dzieciństwa, opisany zresztą bardzo wiarygodnie i zwrócenie uwagi na sprawę dzieci XIX wieku. To także sielankowy wręcz krajobraz wiejski i – co było dla mnie miłym zaskoczeniem – serdeczny wizerunek poczciwego psiska, Kurty, który towarzyszy Stasiowi w poznawaniu świata.

Takie opowiadanie to okazja, by poznać mniej popularne utwory znanych polskich autorów. Może tak jak ja nie lubicie tekstów Prusa z kanonu lektur, a przekonacie się do niego dzięki mniej znanym tytułom? Ten autor ma ich na koncie około 120, także jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie.

*

7 komentarzy:

 1. Zaintrygowałaś mnie twórczością Prusa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki właśnie jest cel tego cyklu, cieszę się bardzo! :)

   Usuń
 2. Tak to jest z tymi wielkimi klasykami polskiej literatury - z powodu wałkowania ich dzieł w szkole, później unikamy ich w dalszym życiu. Nigdy bym nawet nie pomyślała, że kiedykolwiek sięgnę po jakieś jego książki. Teraz zastanawiam się, czy jednak nie zaryzykować :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje podejście do klasyków polskiej literatury zmieniło się diametralnie (na plus! ) od czasu pójścia na studia- kierunek filologia polska :) teraz także czytam ich twórczość z przyjemnością :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba dam mu szansę. Skreślanie autorów ze względu na to, że znajdują się w kanonie lektur szkolnych jest nie fair. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. aż 120 ? wow, nawet nie wiedziałam :) Muszę i ja sięgnąć po jego książki, wiem, że się nie zawiodę :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy Wasz komentarz motywuje i sprawia mi dużo radości. Dziękuję!

Etykiety

5 powodów absurd Afryka aids Alex Kava alkoholizm Amazonia anioły antyutopia artykuły Austria Baczyński baśń bezdomność blogerzy blogowe akcje blogowe dyskusje broń biologiczna Carlos Ruiz Zafón Chiny choroby psychiczne ciekawostki cytaty czas wolny Dary Anioła debiut demony depresja design detektyw Diabelskie Maszyny diabły dla młodszych czytelników druga wojna światowa drugi koniec smyczy dzieciństwo dziennikarstwo Dziki Zachód ebooki fantastyka film 2013 film 2014 giełda gladiatorzy Gone gościnnie historia homoseksualizm horror humor informatyka Jacek Piekara Jack London Japonia John Green Joy Jutro katastrofa klasyka klasztor komiks komputery konie konkursy kot kowboje Kozacy kreatywnie kryminały księgarnie kynologia legendy lifestyle listy literatura erotyczna literatura kobieca literatura obyczajowa Londyn Magda magia malarstwo malowanie po numerach medycyna miasto miłość mitologia skandynawska mitologia słowiańska morderstwo morze nałogi narkotyki narracja pierwszoosobowa natura Neil Gaiman newsy Niemcy niepełnosprawność Norwid nowela nowotwór Nowy York ogień opowiadania Orzeszkowa pamiętnik paranormal romance pasja Peru pies pisarze podróże podsumowania 2015 poezja pogaduchy z pisarzami polscy autorzy Polska popołudnia z klasyką popularnonaukowe porwanie post-apo powieść młodzieżowa powieść psychologiczna powieść tendencyjna powstanie pozytywizm Pratchett prawdziwa historia Prus przemyt przepisy przygoda przyjaźń radość renesans rodzeństwo rodzina romans romantyzm Rosja RPA samobójstwo samoloty sąd schizofrenia sen sensacja serwisy SF smoki Sophie Hannah starość steampunk Stephen King stosik Suzanne Collins szamanizm śmierć tajemnica Teksas thriller top 10 Toruń trauma Tsavo Uczta Wyobraźni urban fantasy USA Verne wakacje wampiry Wielka Brytania wiersze wieś wikingowie wilkołaki Włochy wojna wojsko wolność wspomnienia wyspa wywiad XIX wiek XX wiek zagraniczni autorzy zaniki pamięci zdolności paranormalne zima zjawiska paranormalne zombiaki zwiadowcy zwierzęta żegluga